Was Luther rebels?

Zwolle, De Fundatie. DE HELD, DE SCHURK EN DE WAARHEID

Op een expositie van de Nederlandse beeldhouwer Folkert de Jong (1972) in Zwolle is er ook een beeldhouwwerk van Luther en Melanchton te zien. Je schrikt wel even, zie foto. De reformator en de onderwijsman verbeeld als terroristen. De begeleidende tekst is van Abdelkader Benali, getiteld:

Elk woord een kogel.

Luther en Melanchton nemen geen blad voor de mond. Zo brengen we een nacht met hen door. Dat gebeurt in een soort podcast of voice-over.

Zij aan zij vechten deze mannen voor een nieuwe wereld. Hoe zal de wereld zich hen later herinneren?  Namen ze de wapens op? In het beeld van de Jong wel. Maakte hun taal slachtoffers? Zouden wij hen terroristen genoemd hebben, als ze in onze tijd leefden? Vragen, vragen.

Op zich is het al opvallend dat de Jong deze mannen als onderwerp neemt. Wie kent ze nog of juist weer wel. (Proficiat!) De vraagstelling is ook prikkelend. Hoe rebels waren zij? Waren zij terroristen? Maakten zij slachtoffers? 

Goed om over na te denken, ik ben er nog niet klaar mee.

16 mei 2025

(Wordt vervolgd)